16.7 C
Știri de ultima orăSportTenisIrina Begu, calificare la pas în turul al doilea de la Lausanne

Irina Begu, calificare la pas în turul al doilea de la Lausanne

Irina Begu (locul 49 mondial) s-a calificat fără emoții în turul al doilea al turneului de la Lausanne, competiție care face parte din categoria WTA 250. Sportiva noastră (a treia favorită) a avut câștig de cauză în două seturi, scor 6-4, 6-2, în fața jucătoarei Tamara Korpatsch (111 WTA – Germania). Meciul a durat o oră și 39 de minute.

A fost prima întâlnire directă din circuitul mondial pentru cele două sportive.

Pentru calificarea în optimi, Irina va primi un cec în valoare de $3.800 și 30 de puncte în clasamentul WTA de simplu. Pentru un loc în sferturi, Irina Begu va avea de luptat cu Anastasia Potapova (79 WTA – Rusia).

Ladies Open Lausanne are loc în perioada 11-17 iulie, pe zgură, iar premiile totale sunt în valoare de $251.750. Competiția face parte din categoria WTA 250.

Citeşte şi: David Ionel a obţinut victoria carierei cu Borna Coric, la Concord Iaşi Open