18.4 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisIrina Begu a luat un set cu Ostapenko, apoi nu a mai mişcat! Rămânem doar cu Halep

Din păcate, Irina Begu a fost eliminată azi în turul al treilea la Wimbledon de către favorita numărul 12, Jelena Ostapenko, campioană în 2017 la Roland Garros. Scorul a fost 6-3, 1-6, 1-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute de joc.

Sportiva noastră a dominat-o clar pe Ostapenko în primul set. Startul meciului a debutat echilibrat, cu break-uri de fiecare parte şi cu un joc încrezător. La 3-3, Irina s-a desprins cu o nouă reuşită pe serviciul advers, a servit bine şi a închis setul cu un nou break perfect (6-3).

Din actul secund, Irina nu a mai mişcat şi a cedat din toate punctele de vedere. Românca a mai luat doar două game-uri până la finalul meciului şi astfel aventura ei la Wimbledon 2022 s-a încheiat în turul al treilea.

În optimile de finală, Ostapenko se va duela cu învingătoarea meciului dintre Maria Sakkari și Tatjana Maria.

Citeşte şi: Simona Halep: „Mă bucur că eu am fost ultima adversară a lui Flipkens“