12.3 C
Știri de ultima orăSportTenisVictorie la pas și cu Dart! Simona Halep, a doua româncă în sferturile de la Birmingham

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a trecut rapid de britanica Harriet Dart (25 de ani, 106 WTA), în optimile turneului din Birmingham, scor 6-3, 6-2. Disputa a durat o oră și 2 minute.

Simona a început ezitant meciul, iar Dart a condus cu 2-0. Ulterior, Halep și-a revenit, a crescut nivelul jocului și a dominat partida. A câștigat 5 game-uri la rând și a dus scorul la 5-2. Britanica a mai luat un game, dar Halep a închis meciul cu 6-3.

Setul doi a început echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 2-2, scor la care Simona Halep a forțat. Aceasta a câștigat toate game-urile până la final, a luat setul cu 6-2 și s-a calificat în sferturi.

Halep şi-a asigurat un cec de 6.200 de dolari şi 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi contra altei britanice, Katie Boulter, care a dispus cu 7-6 (5), 6-1 de Caroline Garcia (Franţa). Acesta va fi primul duel dintre Halep şi Boulter (25 ani, 141 WTA).