15.9 C
Știri de ultima orăSportTenisDacă-i Tsurenko, e și victorie! Simona Halep, debut perfect la Birmingham

Dacă-i Tsurenko, e și victorie! Simona Halep, debut perfect la Birmingham

Simona a jucat astăzi primul meci pe iarbă după titlul cucerit la Wimbledon, în 2019. Chiar și așa, sportiva noastră a învins-o pe Lesia Tsurenko (33 de ani, 116 WTA), „victima“ sa preferată, scor 6-1, 6-4 și s-a calificat în optimile de finală de la Birmingham.

Dubla campioană de Grand Slam a profitat de procentajul scăzut al primului serviciu advers, 43%, și a închis actul inaugural după doar o jumătate de oră. Tsurenko a acuzat probleme medicale în setul secund, a luat inclusiv o pauză lungă la vestiare, dar pe teren a rezistat mult mai bine.

A condus cu 2-0, apoi cu 3-1, dar Simona a revenit din nou. A fost agresivă, a direcționat perfect mingea cu loviturile de forehand și a închis meciul cu 6-4.

În turul următor, Simona va juca împotriva lui Harriet Dart (25 de ani, 106 WTA). Reprezentanta gazdelor a primit un wildcard pe tabloul principal, iar luni a trecut fără emoții de Camila Osorio, scor 6-2, 6-0.