23.3 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisTotu-i perfect la Sankt Petersburg! Irina Begu s-a calificat şi ea în optimi

Totu-i perfect la Sankt Petersburg! Irina Begu s-a calificat şi ea în optimi

Primul tur de la Sankt Petersburg s-a arătat mai mult decât productiv pentru româncele aflate pe tablou. După triumfurile Soranei Cîrstea şi lui Jaqueline Cristian, în sesiunea de seară, Irina Begu a făcut un meci mare cu Shuai Zhang şi a acces în faza următoare a competiţiei (n.r. – optimi). A fost 6-3, 6-1 pentru sportiva noastră, după o oră şi 18 minute.

Românca a fost mai bună decât adversara la serviciu, chinezoaica reuşind un singur break. Doar în primul set Irina a avut ceva emoții. La 4-3 a salvat două mingi de break și apoi nu a mai avut probleme. Serviciul a funcționat foarte bine și românca a câștigat 79% din mingi cu prima servă. În setul doi, jocul a avut un sigur sens și Irina a pus capăt partidei într-o oră și 15 minute.

Begu are acum 3-0 în meciurile directe cu Zhang (33 ani, 67 WTA), pe care a mai învins-o în 2014, în primul tur la Madrid, cu 6-4, 7-5, şi în 2018, în turul al doilea la Roland Garros, cu 6-3, 6-4.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 9.500 de dolari şi 55 de puncte WTA. În optimi, românca o va înfrunta pe Petra Kvitova, care a trecut fără emoţii de Jule Niemeier, cu 6-2, 6-1. Kvitova (31 ani, 23 WTA) a câştigat toate cele cinci meciuri directe cu Irina, care şi-a adjudecat un singur set.

Fostă ocupantă a locului 2 WTA (pe 31 octombrie 2011), Petra Kvitova (va împlini 32 de ani pe 8 martie) a câștigat de-a lungul carierei 28 de turnee WTA, două dintre acestea fiind de Grand Slam (Wimbledon 2011 și 2014). De asemenea, are o finală la Australian Open la ediția din 2019 (a fost învinsă de Naomi Osaka). A adunat doar din premiile din tenis $33,514,842.

Citeşte şi: An de vis pentru Sorana Cîrstea! Românca a urcat în Top 30 WTA după victoria cu Vondrousova