15.9 C
Știri de ultima orăSportTenisMihaela Buzărnescu a făcut-o „KO“ pe Kristyna Plișkova și va juca în semifinale la Cluj

Mihaela Buzărnescu e pe cai mari la Cluj. Sportiva din România s-a calificat în semifinalele turneului WTA 250 de la Cluj, după o victorie entuziasmantă, scor 7-5, 6-3 cu Kristyna Pliskova (Cehia, 123 WTA).

Aceasta va fi a doua semifinală a sezonului pentru „Miki“, după cea de la Bastad, iar pentru un loc în ultimul act se va duela cu revelația competiției, Mayar Sherif (Egipt, 119 WTA). Următoarea adversară a Mihaelei a dispus de Kristina Kucova (Slovacia, 118 WTA) în sferturi, scor 6-3, 6-1.

Buzărnescu a jucat solid în meciul cu Pliskova, așa cum a făcut-o pe toată durata turneului, iar bucureșteanca s-a impus după o oră și 28 minute de joc. Pentru calificarea în semifinalele Winners Open 2021, „Miki” va fi premiată cu un cec de 10.100 de dolari și 110 puncte WTA.

Buzărnescu a realizat și un salt important de 19 locuri în ierarhia WTA, de pe locul 170 până pe poziția 151! Mihaela luptă pentru a reveni acolo unde a fost odată, ea ocupând locul 20 în anul 2019!