20.6 C
Știri de ultima orăSportTenisIrina Bara, în optimi la Winners Open! Victorie spectaculoasă cu Friedsam

Irina Bara, în optimi la Winners Open! Victorie spectaculoasă cu Friedsam

Irina Maria Bara s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului Winners Open, primul turneu WTA găzduit de Cluj-Napoca, după ce a dispus de germanca Anna-Lena Friedsam cu scorul de 6-2, 6-3. Bara (26 ani, 120 WTA) a avut nevoie de o oră şi jumătate pentru a se impune în disputa cu Friedsam (27 ani, 128 WTA).

Românca a dominat jocul şi a condus cu 5-0 în primul set şi cu 4-0 în al doilea.

Bara şi-a asigurat un cec de 3.675 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe Kristina Kucova, cap de serie numărul opt. Bara a fost învinsă recent de jucătoarea slovacă (31 ani, 118 WTA), cu 3-6, 7-5, 6-4 în optimi la Gdynia, după ce Irina a avut 4-2 în decisiv.

Irina Fetecău (25 ani, 250 WTA) a fost învinsă de australianca Seone Mendez (22 ani, 269 WTA), cu 4-6, 6-3, 6-1, marţi, în ultimul tur al calificărilor, după două ore şi 21 de minute. Irina s-a ales cu un cec de 1.950 de dolari şi 12 puncte WTA.

De asemenea, Alexandra Dulgheru nu a mai rezistat din punct de vedere fizic după ce a disputat două meciuri epuizante în calificări și s-a retras la scorul de 3-6, 1-4 în meciul cu Andrea Petkovic, în primul tur de pe tabloul principal.

Citeşte şi: Mihaela Buzărnescu merge în optimi la Winners Open după un joc perfect