12.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAndreea Mitu, calificată în sferturile de dublu de la Palermo

Andreea Mitu, calificată în sferturile de dublu de la Palermo

Perechea româno-olandeză Andreea Mitu/Rosalie van der Hoek s-a calificat, marţi seara, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Palermo (WTA), dotat cu premii totale de 189.708 euro. Cele două sportive au trecut cu scorul de 4-6, 6-4, 10-7 de Lara Arruabarrena (Spania)/Beatrice Gumulya (Indonezia). Favoritele numărul doi au obţinut victoria după o oră şi 29 de minute.

Mitu şi van der Hoek, după ce au pierdut primul set (4-6), au fost conduse în actul secund cu 3-1, dar au reuşit să întoarcă scorul şi să se impună cu 6-4, iar apoi au dominat super tiebreak-ul, câştigând cu 10-7.

Andreea Mitu şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 1.854 de euro şi 60 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în sferturi contra cuplului Alexandra Panova (Rusia)/Julia Wachaczyk (Germania).

La dublu va evolua şi Gabriela Ruse, alături de Olga Danilovic (Serbia), adversarele din primul tur fiind Maddison Inglis (Australia) şi Samantha Murray Sharan (Marea Britanie).

Citeşte şi: Fabulos! Ruse a învins-o pe Minella la Palermo și a obținut a 10-a victorie consecutivă!