11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenis„Uraganul“ Mihaela Buzărnescu! Sportiva noastră s-a calificat la pas în sferturi la Bastad

Mihaela Buzărnescu este într-o formă de zile mari la Bastad. Sportiva noastră s-a calificat, miercuri după masă, în sferturile turneului suedez, dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după o victorie fantastică cu slovaca Schmiedlova. A fost un categoric 6-2, 6-2 pentru „Miky“, care îşi continuă lupta pentru trofeu.

Buzărnescu (33 ani, 160 WTA) a obţinut victoria într-o oră şi 13 minute.

În primul set, de la scorul de 2-2, Schmiedlova nu a mai mişcat şi a pierdut game după game. Mihaela a jucat impecabil, atât cu reverul, cât şi la schimburile mai lungi de mingi şi şi-a adjudecat actul întâi cu 6-2. La reluarea jocului, tot Buzărnescu s-a aflat la conducere şi s-a distanţat decisiv în meci cu un dublu break. Într-un final, românca a închis setul şi implicit meciul cu 6-2.

Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 4.000 de dolari şi 29 puncte WTA.

Românca va juca pentru un loc în semifinale cu unguroaica Anna Bondar (24 ani, 241 WTA), care a beneficiat miercuri de abandonul rusoaicei Ana Kalinskaia, a doua favorită, la scorul de 6-4, 3-0.

Citeşte şi: Larisa Iordache: „Mă gândesc la medalia de aur zi de zi“