16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisPatricia Țig, hotărâtă să ajungă departe la Bad Homburg! Victorie cu Barthel în primul tur

Patricia Țig are parte de un start excelent la turneul de la Bad Homburg. Sportiva noastră a trecut de germanca Barthel, în primul tur, cu scorul de 7-6 (4), 6-3, după un meci foarte bun, cu multe lovituri precise. Partida a durat o oră și 44 de minute.

Dacă în primul set a fost nevoie de un tiebreak pentru a se face diferența, în actul al doilea Patricia a dominat jocul. Aceasta s-a evidențiat cu mai multe lovituri puternice, bine plasate, care au păcălit-o în multe rânduri pe sportiva din Germania. Astfel, Țig s-a impus cu 6-3 și a acces în turul următor.

În optimi, Țig se va duela cu învingătoarea partidei dintre Guth și Podoroska.