6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisGabi Ruse, în formă maximă! Românca vrea toate trofeele de la Praga

Gabi Ruse, în formă maximă! Românca vrea toate trofeele de la Praga

Elena Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Praga (Cehia), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, joi, după ce a învins-o pe argentinianca Paula Ormaechea, cu scorul de 6-4, 6-1.

Ruse (23 ani, 175 WTA), a cincea favorită a turneului, a reuşit victoria după o oră şi 33 de minute, la primul său duel cu Ormaechea (28 ani, 291 WTA).

Următoarea adversară a româncei va fi Cagla Buyukakcay (31 ani, 177 WTA), al doilea lor duel pe zgură.

Scorul este egal în meciurile directe, turcoaica învingând în 2017, la Sofia (zgură), cu 7-5, 6-3, în sferturi, iar Ruse în 2018, la Istanbul (hard), tot în sferturi, cu 6-4, 6-2.

Pe lângă duelul cu Buyukakcay, Ruse participă şi la dublu. Ea, împreună cu Xenia Knoll (Elveţia), principalele favorite, s-au calificat în semifinale, după 7-5, 6-4 cu perechea Barbara Haas (Austria)/Rebecca Sramkova (Slovacia), într-o oră şi 24 de minute. Adversarele din penultimul act vor fi Chantal Skamlova (Slovacia) şi Tereza Smitkova (Cehia).

Citeşte şi: Volei / România a făcut instrucţie cu Albania în primul meci din preliminariile EURO