19.8 C
Știri de ultima orăSportTenisȘi-a „zdrobit“ adversara! Simona Halep, calificare lejeră în optimi la Madrid

Și-a „zdrobit“ adversara! Simona Halep, calificare lejeră în optimi la Madrid

Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat fără emoţii în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 2.549.105 euro, duminică, după ce a învins-o pe chinezoaica Saisai Zheng, cu scorul de 6-0, 6-4. Halep (29 ani, 3 WTA) a obţinut victoria într-o oră şi 19 minute.

Primul set al confruntării a fost fără istoric (6-0), ca şi la partida din turul anterior, cu Sara Sorribes Tormo. În actul secund, românca a avut 3-0, dar apoi a început să facă erori neforţate, iar chinezoaica s-a apropiat la 3-2. Halep a trecut peste momentul de slăbiciune şi s-a desprins la 5-2, a ratat o minge de meci, dar erorile au făcut ca adversara să se apropie pe tabela la 5-4. În cele din urmă, Halep s-a impus cu 6-4.

Halep a avut procentaje net superioare la ambele servicii, 19-11 la mingile direct câştigătoare, dar şi mai multe erori neprovocate 24-23.

Românca şi-a asigurat un cec de 34.048 euro şi 120 de puncte WTA.

Halep este la a treia victorie în tot atâtea meciuri cu Zheng (27 ani, 57 WTA), după ce în 2015 se impunea în semifinale la Shenzhen, cu 6-2, 6-3, iar î 2018 câştiga în turul al doilea la Wimbledon, cu 7-5, 6-0.

În turul al treilea, Halep o va înfrunta pe belgianca Elise Mertens (cap de serie numărul 13).