20.9 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVoleiPhillip Island Trophy îi priește Patriciei Țig. Victorie importantă cu Tsurenko

Phillip Island Trophy îi priește Patriciei Țig. Victorie importantă cu Tsurenko

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig s-a calificat în runda a doua a turneului Phillip Island Trophy (WTA 250), care are loc la Melbourne şi e dotat cu premii totale de 235.238 dolari americani, după ce a învins-o, duminică, pe ucraineanca Lesia Ţurenko, în trei seturi, scor 2-6, 6-2, 6-3.

Patricia Ţig (26 ani, 56 WTA) a obţinut victoria după două ore, contra unei adversare venite din calificări, ucraineanca Lesia Tsurenko (31 ani, 149 WTA).

În primul set, Ţig a condus cu 2-1, dar a pierdut cinci ghemuri la rând şi setul (2-6). Patricia a dominat actul secund, în care a condus cu 3-0, încheind setul cu un nou break (6-2). În decisiv, Tsurenko a avut 2-0, dar Ţig a revenit şi a câştigat cinci ghemuri consecutive, impunându-se cu 6-3.

Ţig şi-a asigurat un cec de 1.900 dolari americani şi 16 puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe britanica Francesca Jones (20 ani, 245 WTA).