16.7 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisForin Mergea a debutat cu o victorie în noul an

Forin Mergea a debutat cu o victorie în noul an

Tenismanul român Florin Mergea a debutat cu dreptul în sezonul 2021. Alături de elveţianul Luca Margaroli, românul a obținut, sâmbătă, o victorie în fața perechii Ivan şi Matej Sabanov, scor 6-4, 7-5, în primul tur al probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Antalya, dotat cu premii totale de 300.000 de euro.

Mergea şi Margaroli au obţinut victoria după o oră şi 24 de minute. Cuplul româno-elveţian şi-a asigurat un cec de 3.440 de euro şi 45 de puncte ATP.

În sferturile de finală, Mergea și Margaroli vor juca împotriva perechii învingătoare în meciul dintre Nikola Cacic (Serbia)/Frederik Nielsen (Danemarca/N.4) şi Salvatore Caruso/Andrea Vavassori (Italia).