16.7 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea, la un pas de finală. Meci greu, dar motivant cu Krejcikova

Sorana Cîrstea, la un pas de finală. Meci greu, dar motivant cu Krejcikova

Sorana Cîrstea este a doua jucătoare din România care a ajuns în semifinalele turneului de la Dubai. Cîrstea, locul 86 WTA, a învins-o, în sferturi, cu scorul de 7-6 (5), 1-6, 6-3, pe Barbora Krejcikova din Cehia, locul 65 WTA şi cap de serie numărul 6, după un meci de două ore şi 28 de minute.

După ce şi-a adjudecat primul set cu greu, în tiebreak, putem spune că Sorana „s-a odihnit“ în actul secund, pe care l-a cedat, fără drept de apel, scor 6-1. În decisiv, sportiva noastră a condus cu 3-0, dar s-a văzut egalată imediat. Finalul de meci a fost gestionat perfect, iar Sorana s-a calificat în „careul de aşi“ de la Dubai.

Românca va evolua în penultimul act cu slovena Polona Hercog, locul 52 WTA şi cap de serie numarul 2.

Cirstea va urca după acest turneu, cel puţin până pe locul 82.

Citeşte şi: Gabi Ruse joacă incredibil la Dubai. Avem o româncă în semifinale!