22.3 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisEșec după eșec. Bara, Paar și Cristian, eliminate mult prea devreme de la Linz

Eșec după eșec. Bara, Paar și Cristian, eliminate mult prea devreme de la Linz

Irina Bara (116 WTA), Laura Paar (198 WTA) și Jaqueline Cristian (169 WTA) au ratat, duminică, calificarea pe tabloul principal al turneului WTA de la Linz.

Bara, a doua favorită în calificări, a fost învinsă în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-2, de croata Jana Fett (235 WTA). Partida a durat două ore și 3 minute. Laura Paar, cap de serie nr. 11, a pierdut în fața principalei favorite a calificărilor, Oceane Dodin (Franța, 114 WTA), scor 6-2, 7-5, după o oră și 33 de minute de joc. A treia româncă din calificări, Jaqueline Cristian (favorită 8), a abandonat în primul set al confruntării cu Harmony Tan (239 WTA), la scorul de 4-1 pentru jucătoarea din Franța.

Turneul „Upper Austria Ladies Linz“ are loc în perioada 9-15 noiembrie și are premii totale în valoare de $202.250. Ultima campioană este Cori Gauff.

Astfel, pe tabloul principal au mai rămas doar două românce, Sorana Cîrstea și Irina Begu. Prima dintre ele se va duela, luni, cu austriaca Grabher, în timp ce Irina va avea un meci ceva mai greu, cu argentinianca Podoroska.