13.1 C
Știri de ultima orăSportTenisTecău şi Rojer, din ce în ce mai aproape de titlu la Hamburg

Tecău şi Rojer, din ce în ce mai aproape de titlu la Hamburg

Perechea româno-olandeză Horia Tecău/Jean-Julien Rojer s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Hamburg (ATP), dotat cu premii totale de 1.062.520 euro. Cei doi au dispus cu scorul de 6-3, 7-5 de francezii Nicolas Mahut/Fabrice Martin.

Tecău şi Rojer s-au impus după o oră şi 14 minute. De remarcat că în setul al doilea, cei doi au fost conduşi cu 3-0 şi 4-1, dar au reuşit egalarea, 4-4, iar pe finalul setului au întors soarta meciului în favoarea lor.

Pentru accederea în penultimul act al competiţiei, Tecău şi Rojer şi-au asigurat un cec de 19.150 euro şi 180 de puncte ATP la dublu. Adversarii din semifinale vor fi John Peers (Australia) şi Michael Venus (Noua Zeelandă).

Citeşte şi: Niculescu şi Bara mai au de trecut un hop până pe tabloul principal la RG