12 C
Știri de ultima orăSportTenisLa un pas de titlu la Cagnes-sur-Mer. Irina Bara a pierdut în finală

La un pas de titlu la Cagnes-sur-Mer. Irina Bara a pierdut în finală

Jucătoarea de tenis Irina Bara a fost învinsă de spaniola Sara Sorribes Tormo cu scorul de 6-3, 6-4, duminică, în finala turneului ITF de la Cagnes-sur-Mer (Franţa), dotat cu premii totale de 80.000 de dolari. Sorribes Tormo (23 ani, 78 WTA), principala favorită, s-a impus după două ore şi 23 de minute.

Irina Maria Bara (locul 163 WTA) a avut un parcurs excelent la turneul de 80.000 de dolari de la Cagnes sur Mer (Franța).

În primele două tururi, bihoreanca le-a eliminat pe Carole Monnet (18 ani, Franța, locul 538), scor 6-1, 6-3 și pe Ekaterine Gorgodze (28 de ani, Georgia, locul 216), 2-6, 6-3, 6-3. În sferturi, Irina Bara trebuia să joace cu Lizette Cabrera (22 de ani, locul 133), dar australianca s-a retras din competiție. Ajunsă în semifinale, Bara și-a continuat evoluțiile bune și a eliminat-o pe rusoaica Varvara Graceva (20 ani, 94 WTA), a treia favorită a turneului, scor 7-5, 6-4..

În ultimul act, Irina Bara a avut parte de o adversară și mai bine clasată, Sara Soribbes Tormo (23 de ani, Spania, locul 78), favorita nr. 1 la Open Cagnes sur Mer. Irina i-a pus probleme, dar Sara a reușit să-și adjudece trofeul printr-o victorie în două seturi, scor 6-3, 6-4.

O singură româncă a câştigat turneul de la Cagnes-sur-Mer, în 23 de ediţii, Sorana Cîrstea, în 2011.

Citeşte şi: Simona luptă astăzi cu Pliskova pentru trofeul de la Roma (ora 15.30)