21.7 C
Știri de ultima orăSportTenisNiculescu şi Halep nu au putut ţine pasul cu japonezele în turul doi la Roma

Niculescu şi Halep nu au putut ţine pasul cu japonezele în turul doi la Roma

Perechea Monica Niculescu/Simona Halep a părăsit turneul de la Roma în optimile de finală. Româncele nu au putut ţine pasul cu echipa japoneză Aoyama/Shibahara, care a propus un joc aproape perfect, fără greşeli importante. S-a încheiat 6-1, 6-3, iar acum Simona mai rămâne doar pe tabloul de simplu în capitala Italiei. Partida s-a încheiat după fix o oră de joc.

În primul set, totul a mers bine doar la început pentru sportivele noastre. Au urmat, apoi, cinci game-uri consecutive pentru japoneze, care au câştigat peste 20 de puncte pe propriul serviciu şi 13 pe serva adversă şi au pornit cu un avantaj moral excelent în actul secund.

Nici startul setului secund nu a fost unul bun pentru Monica şi Simona. Adversarele au reuşit un break şi s-au distanţat din nou. Diferenţa a mai crescut până la final (6-3), iar perechea Aoyama/Shibahara s-a calificat în sferturi.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu total de 8.000 de euro şi cu câte 105 puncte WTA.

A fost prima întâlnire directă între cele două echipe.

Citeşte şi: Tenis de masă / Final de Superligă. CSU Craiova a retrogradat în Divizia A