20.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisÎnceput perfect pentru Begu la Roma. Victorie clară în calificări cu Errani

Început perfect pentru Begu la Roma. Victorie clară în calificări cu Errani

Start perfect pentru Irina Begu la Roma! Românca a trecut în primul tur al calificărilor de italianca Sarra Errani, cu scorul de 6-1, 6-3, după un meci destul de facil, în care a profitat de fiecare eroare a adversarei. Partida a durat o oră și 18 minute.

Echilibrul nu s-a menținut mult în primul set, Irina reușind să ia primul break chiar la scorul de 1-1. Din acel moment a fost o singură jucătoare pe teren, italianca fiind de fiecare dată cu un „pas” în urma lui Begu. Au urmat încă două break-uri pentru sportiva noastră, care a închis setul la unu.

Setul secund a fost unul în care au dominat break-urile. Până la scorul de 2-2 au fost înregistrate patru break-uri, pentru ca apoi Irina să-și ridice nivelul jocului și să se impună cu 6-3.

În turul secund al calificărilor, ultimul înainte de tabloul principal, Irina Begu se va duela cu nemțoaica Ana Friedsam. Aceasta a trecut astăzi, în două seturi, de Di Giuseppe, scor 6-3, 6-2.