5.3 C
Știri de ultima orăSportTenisPatricia Ţig s-a oprit în turul secund la US Open

Patricia Ţig s-a oprit în turul secund la US Open

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig a fost învinsă de croata Donna Vekic cu 6-2, 6-1, joi, în runda a doua a turneului US Open.

Ţig (88 WTA) s-a înclinat fără drept de apel, după o oră şi 14 minute în faţa croatei Vekic (24 WTA), cap de serie numărul 18.

Românca nu a reuşit nicio lovitură direct câştigătoare în acest meci, în timp ce Vekic a avut 7. Ţig a avut de două ori mai multe erori neforţate, 10-5.

Patricia Ţig a primit un cec de 100.000 de dolari şi 70 de puncte WTA.

Vekic are acum 3-1 în meciurile directe cu Ţig, pe care a mai învins-o în 2017, în primul tur la Monterrey, cu 6-4, 6-1, şi în acelaşi an în calificări la Toronto, cu 6-4, 6-2. Singura victorie a româncei s-a consemnat în 2015, în sferturi la Baku, scor 6-3, 6-2.

Citeşte şi: Sorana Cîrstea: „A fost unul dintre cele mai bune meciuri jucate de mine”