11.2 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisMonica Niculescu şi Raluca Olaru au pierdut finala la dublu de la Praga

Monica Niculescu şi Raluca Olaru au pierdut finala la dublu de la Praga

Perechea de dublu Monica Niculescu şi Raluca Olaru au pierdut, astăzi, finala turneului de la Praga. Cele două românce au cedat cu 2-6, 2-6 în faţa favoritelor numărul doi, Hradecka/Pliskova, într-un meci care a durat o oră şi şapte minute.

În primul set, cele două echipe au mers cap la cap până la scorul de 2-2, moment în care s-a întâmplat un declic în jocul sportivelor noastre. Adversarele au câştigat patru game-uri consecutive şi au închis setul cu 6-2.

Actul secund a fost aproape tras la indigo. Echilibrul s-a menţinut până la 2-2, când cehoaicele au reuşit break-ul şi s-au distanţat din nou. În cele din urmă, româncele şi-au pierdut concentrarea şi încrederea, iar meciul s-a încheiat cu un dublu 6-2 în favoarea jucătoarelor din Cehia.

Niculescu şi Olaru vor primi pentru participare un cec de 5.000 de dolari şi 180 de puncte WTA la dublu.

Astfel, cele două românce trebuie să se mulţumească cu locul al doilea la Praga anul acesta. Este un rezultat foarte bun având în vedere parcursul admirabil şi adversarele dificile pe care le-au întâlnit până în ultimul act.

Citeşte şi: Simona Halep, în finală la Praga. Begu a jucat lovită mai bine de un set