10.9 C
Știri de ultima orăSportTenisMatteo Berrettini s-a impus la prima ediţie a Ultimate Tennis Showdown

Matteo Berrettini s-a impus la prima ediţie a Ultimate Tennis Showdown

Italianul Matteo Berrettini a câştigat prima ediţie a turneului Ultimate Tennis Showdown (UTS), în finala căruia l-a învins cu 16-15, 15-12, 12-14, 8-15, 3-2 pe grecul Stefanos Tsitsipas.

Tsitsipas, numărul şase mondial şi vedeta competiţiei din Hexagon, organizată de antrenorul campioanei americane Serena Williams, s-a înclinat în faţa lui Berrettini (locul 8 ATP).

Jucătorii au avut la dispoziţie 15 secunde pentru fiecare serviciu, fiind autorizaţi să discute cu antrenorii lor în pauze sau cu comentatorii prin intermediul unor căşti echipate cu microfoane, oferindu-le ocazia telespectatorilor să audă dialogurile lor, informează Agerpres.

La UTS au luat parte zece tenismeni aleşi de organizatori pentru talentul, personalitatea, stilul de joc şi disponibilitatea lor. În cinci săptămâni, cu zece meciuri programate în fiecare weekend, cei zece jucători s-au înfruntat sub forma unui campionat, apoi cei mai bine şase clasaţi au participat la o fază eliminatorie (primii doi calificaţi direct în semifinale, următorii patru în sferturi).

Citeşte şi: Hamilton a câștigat MP al Stiriei și răzbună eșecul de săptămâna trecută