9.7 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHamilton a câștigat MP al Stiriei și răzbună eșecul de săptămâna trecută

Hamilton a câștigat MP al Stiriei și răzbună eșecul de săptămâna trecută

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Stiriei, desfăşurat duminică pe circuitul Red Bull Ring din Spielberg (Austria). Acesta a obținut prima sa victorie în ediţia 2020 a Campionatului Mondial de Formula 1.

Hamilton a fost înregistrat la capătul celor 71 de tururi de circuit în 1h 22 min 50 sec 683/100, devansându-l cu 13,719 secunde pe coechipierul său de la Mercedes, Valtteri Bottas. Chiar și așa, finlandezul rămâne liderul clasamentului general, după ce s-a impus în urmă cu o săptămână în prima cursă a sezonului, găzduită de acelaşi circuit austriac.

Pe poziţia a treia, la 33,698 secunde de învingător, s-a clasat olandezul Max Verstappen, urmat de thailandezul Alexandru Albon (la 44 sec), cei doi piloţi ai echipei Red Bull.

Scuderia Ferrari este marea perdantă a cursei de duminică. Cei doi piloţi care au luat startul pe circuitul Red Bull Ring, germanul Sebastian Vettel şi monegascul Charles Leclerc, au abandonat după ce s-au acroşat în primul tur.

Cea de-a treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc peste o săptămână, pe circuitul Hungaroring de lângă Budapesta.