17 C
Știri de ultima orăSportTenisPatricia Ţig îşi continuă aventura la Openul Thailandei

Patricia Ţig îşi continuă aventura la Openul Thailandei

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale Openului Thailandei. Aceasta a învins-o la Hua Hin pe chinezoaica Yafan Wang, a şasea favorită, cu scorul de 6-1, 1-6, 7-6 (7-5).

Ţig (25 ani, 105 WTA) a obţinut victoria după două ore şi 13 minute, într-un meci cu un final tensionat.

Românca a dominat primul set, pe care şi l-a adjudecat cu un 6-1. În cel de-al doilea, românca a scăzut mult nivelul şi Wang s-a impus cu un scor identic, 6-1.

Chinezoaica a început foarte bine actul decisiv, a condus cu 2-0, dar Ţig a revenit şi a câştigat trei ghemuri la rând (3-2). Din acel moment, cele două jucătoare au mers cap la cap până în tiebreak. Ţig a avut 3-0 şi 4-1, dar a fost egalată, 4-4. În cele din urmă, aceasta s-a impus cu 7-5.

Ţig şi-a asigurat un cec de 3.600 de dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi va înfrunta o altă reprezentantă a Chinei, Xiaodi You (210 WTA).

Citeşte şi: Atletism / Avem cu ce ne mândri. România a câştigat nouă medalii la Campionatele Balcanice