13.1 C
Știri de ultima orăSportAtletism / Avem cu ce ne mândri. România a câştigat nouă medalii la Campionatele Balcanice

România a cucerit, în acest weekend, nouă medalii la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori 1 indoor de la Istanbul. În total, au fost obţinute 3 medalii de aur, 2 de argint şi 4 de bronz.

În clasamentul final, România a fost devansată de Turcia, cu 8-6-7, şi de Ucraina, cu 4-0-0. La feminin, Grecia a terminat pe primul loc, cu 2 medalii de aur şi 5 de argint, urmată de România, 2-2-2, şi Croaţia, 2-1-3. România a terminat pe trei la masculin, cu 1-0-2, după Turcia, 7-4-3, şi Ucraina, 2-0-0.

Medaliile de aur ale României au fost cucerite de Talida Sfârghiu – 1.500 m (4:33.89), Maria Sîrbu – 3.000 m (9:50.62) şi Cristian Voicu – 800 m (1:52.78). Argintul a fost obţinut de Maria Mihalache – 60 m (7.60) şi Dariana Grigoroiu – 60 mg (8.85), în timp ce medaliile de bronz au fost câştigate de Ioana Ştirbu – lungime (5,96 m), Daniel Gheorghe Rus – 3.000 m (8:45.79) şi de ştafetele de 4×400 m. Din echipa de ştafele, la feminin au participat la feminin Adina Cîrciogel, Maria Mihalache, Antonia Bodnariuc şi Talida Sfârghiu, iar la masculin Antonio Cuţureanu, Remus Niculiţă, Robert Mihăiţă Simion şi Cristian Voicu.

România a participat cu 23 de atleţi la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori, 11 la feminin şi 12 la masculin.

Citeşte şi: Haltere / Raluca Olaru a obţinut o medalie de aur şi două de argint în Uzbekistan