9.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisMonica Niculescu a cedat în optimile turneului din Luxemburg

Monica Niculescu a cedat în optimile turneului din Luxemburg

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă miercuri, de rusoaica Margarita Gasparyan, cu scorul de 6-2, 7-5, în optimile de finală ale turneului WTA de la Luxemburg.

De menţionat că Monica Niculescu (111 WTA), care marţi a beneficiat de abandonul belgiencei Alison van Uytvanck, s-a accidentat după doar cinci minute de joc a gamba stângă. Aceasta a continuat meciul în cele din urmă după ce a primit îngrijiri medicale.

Românca a cedat fără drept de apel primul set, cu 2-6. Monica a avut un început bun de set secund, a condus cu 4-1, dar a pierdut patru ghemuri la rând. Şchiopătând vizibil în actul secund, Niculescu a cedat setul cu 5-7, după o oră şi 41 de minute.

Gasparyan (81 WTA) a câştigat şi prima confruntare cu Monica în 2018, în optimi la Limoges, cu scorul de 6-7 (2), 6-2, 6-3.

Monica Niculescu va primi un cec de 2.669 euro şi 48 de puncte WTA.