16.2 C
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea, în finala de la Taşhkent după un meci perfect cu Zavatska

Sorana Cîrstea, în finala de la Taşhkent după un meci perfect cu Zavatska

Sorana Cîrstea (96 WTA) s-a calificat vineri în finala turneului WTA de la Tashkent (Uzbekistan). Sportiva noastră a dominat de-o manieră categorică meciul cu Katarina Zavatska (142 WTA), pe care a învins-o cu scorul de 6-0, 6-3.

Sorana a avut parte de un început de meci lansat: a servit bine, a fost agresivă şi nu i-a dat nicio şansă adversarei. A fost 6-0 în primul set pentru jucătoarea româncă, care se îndrepta cu paşi rapizi spre finală.

În setul secund, Katarina a lovit mai curajos, dar a câștigat primul game abia la scorul de 3-0 pentru adversară. Chiar dacă jucătoarea din Ucraina a reuşit şi un break, Sorana s-a impus în cele din urmă cu 6-3. Astfel, românca va juca din nou în finala de la Taşhkent, , competiție pe care a câștigat-o de altfel în 2008.

Pentru câștigarea trofeului, Sorana se va lupta cu Alison Van Uytvanck (61 WTA). Belgianca a trecut în semifinale de Kristyna Pliskova, cu scorul de 6-3, 7-5.

Poate te intereează şi: SCM „U” Craiova a „bubuit-o” pe ACSM Zalău la Cupa „Radu Zamfirescu”