Acasă Sport Volei SCM „U” Craiova a „bubuit-o” pe ACSM Zalău la Cupa „Radu Zamfirescu”

SCM „U” Craiova a „bubuit-o” pe ACSM Zalău la Cupa „Radu Zamfirescu”

-

Echipa masculină de volei SCM „U” Craiova a debutat cu o victorie categorică la Cupa „Radu Zamfirescu”, turneu desfăşurat în Sala Polivalentă din Bănie. Formaţia antrenată de Dănuţ Pascu a trecut cu scorul de 3-0 (25-19, 25-15, 25-22) de ACSM Zalău, vicecampioana României din sezonul trecut.

Alb-albaștrii și-au arătat valoarea încă de la început. Aceştia au condus detașat ostilitățile din teren și și-au adjudecat primul set fără probleme, scor 25-19.

Și actul secund a fost liniștit. „Leii” din Bănie au reuşit multe blocaje frumoase, dar și șuturi cu țintă și cu efect pe tabela de marcaj. Setul doi a fost închis la 25-15.
Așa cum era de asteptat, setul trei nu a ieșit din tipar, alb-albaștrii impunându-se, puţin mai greu, cu 25-22.

De menţionat că liderul Craiovei, Laurenţiu Lică, nu a jucat în partida cu ACSM Zalău, fiind menajat după Campionatul European.

SCM „U” Craiova: Ionuţ Teleleu, Igor Jovanovic, Stanislaw Wawrzyńczyk, Robert Călin, Andrei Georgescu, Andrei Grigoraş, Ştefan Lupu, Liviu Suson, Filip Sestan, Răzvan Olteanu, Laurenţiu Lică. Antrenor: Dănuţ Pascu.

ACSM Zalău: Leo Dal Bosco, Gabriel Cherbeleaţă, Paul Somoi, Ovidiu Darlaczi, Gabriel Ghionea, Cristi Bartha, Şerban Paşcan, David Szabo, Alexandru Muscina, Andrei Spînu. Antrenor: Bogdan Tănase.

În primul meci de la Cupa Craiovei, ACSM Zalău s-a impus în faţa formaţiei Universitatea Cluj, cu scorul de 3-1.

Elevii lui Dănuţ Pascu vor disputa astăzi încă un meci. De la ora 17.00, oltenii se vor duela cu cealaltă echipă participantă la Cupa „Radu Zamfirescu”, Universitatea Cluj.

Citeşte şi: Tecău şi Rojer, eliminaţi în sferturi la Zhuhai (ATP)

Articol scris de Tibi Cocora

Emil Săndoi, la Repriza de Sud

Fostul mare fundaş al Ştiinţei şi antrenor al Universităţii Craiova, Emil Săndoi, va fi prezent în această seară în studioul Radio Sud...

SCM Craiova îşi joacă şansele în Cupa EHF

Echipa feminină de handbal SCM Craiova va disputa, în acest weekend, duelurile cu formaţia norvegiană Tertnes, din turul doi preliminar al Cupei...