20.9 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal / „U“ Craiova s-a împiedicat acasă cu Sânnicolau Mare

Handbal / „U“ Craiova s-a împiedicat acasă cu Sânnicolau Mare

Handbaliștii Universității Craiova nu au avut parte de o zi prea bună miercuri. Formația pregătită de Dumitrescu și Popescu a cedat în propriul fief în fața lui Sânnicolau Mare, scor 34-30 și astfel înregistrează al doilea rezultat negativ consecutiv în campionat. Partida a contat pentru etapa a 7-a din Divizia A, Seria A.

Mai buni doar până în minutul 20

Primele 30 de minute ale partidei au fost foarte disputate, iar cele două formații au trecut cu rândul în față pe tabelă. Startul de meci i-a găsit pe oaspeți în avantaj, dar nu pentru mult timp, pentru că oltenii au egalat la cinci, iar apoi au luat avans. Alinți și Mihai Păun au avut câteva acțiuni finalizate cu succes, ceea ce a făcut ca Universitatea să rămână în avantaj o bună parte din repriză. Problemele au început în ultimele 10 minute ale reprizei. Băieții lui Dumitrescu și Popescu au cedat inițiativa, iar oaspeții au preluat conducerea. Pe fondul unor atacuri neinspirate și a unei defensive nesigure, alb-albaștrii s-au văzut conduși la pauză cu trei goluri, scor 13-16.

În partea secundă s-au inflamat și spiritele, iar banca echipei gazdă s-a „înfierbântat“ odată cu o decizie eronată a arbitrilor. Craiovenii au avut o revenire pe moment în minutul 38, iar tehnicianul oaspeților a solicitat time-out. Decizia a fost una inspirată, iar echipa din Sânnicolau Mare a pus șase goluri diferență în minutul 45, 26-20. Cu tot efortul depus, oltenii nu au mai reușit să întoarcă soarta partidei în favoarea lor, ci doar să mai reducă din deficit. La final, tabela a indicat 34-30 pentru Sânnicolau, care face rocada în clasament cu CSU Craiova.

CSU Craiova: Gheorghiță, Dumuță – Grad 6 (3 din 7 m), Ianăși 4 (1 din 7 m), A.Păun 4, Coadălată 4, Gușatu 4, Alniți 3, M.Păun 2, Manea 1, Tudosie 1, Trandafirescu 1, Micu, Rușeanu, Iovănescu, Nica. Antrenori: Costin Dumitrescu, Cătălin Popescu.

Clasament Divizia A, Seria A:

1. Odorhei 18 puncte (golaveraj 253-156), 2. Oradea 15 (210-165), 3. Făgăraș 13 (200-186), 4. Reșița 12 (208-161), 5. Sânnicolau Mare 9 (221-259), 6. Craiova 7 (211-238), 7. Târgu Jiu 0 (167-229), 8. Timișoara 0 (147-223).