21.7 C
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal / SCM Vâlcea şi-a luat la revedere de la EHF după eşecul de la Nykobing

Handbal / SCM Vâlcea şi-a luat la revedere de la EHF după eşecul de la Nykobing

SCM Râmnicu Vâlcea a ratat calificarea în semifinalele Cupei EHF, după ce a fost învinsă de formaţia daneză Nykobing Falster Handbold, cu scorul de 38-29 (17-14), duminică seara, la Naestved, în manşa secundă a sferturilor de finală. SCM Vâlcea câştigase în tur la diferenţă de trei goluri, 32-29.

În Danemarca, SCM a fost condusă tot meciul, o singură dată fiind la egalitate cu adversara sa, 8-8 (min. 15). Nykobing Falster Handbold a avut un debut de repriză secundă remarcabil, cu şase goluri consecutive, de la 18-15 la 24-15. Gazdele au reuşit să aibă un avantaj maxim de 11 goluri, 27-16 (41), câştigând într-un final cu 38-29.

Golurile echipei antrenate de Bent Dahl au fost reuşite de Jovana Kovacevic 10, Irina Glibko 9, Asma Elghaoui 3, Elin Hansson 2, Daria Bucur 2, Maria Andreea Ianăşi 1, Bobana Klikovac 1, Asuka Fujita 1.

Citeşte şi: Handbal / Ce echipă își face SCM Craiova! Interul stânga Bojana Milic va juca în Bănie