22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalSCM Vâlcea, victorie mare cu Rapid, în propriul fief

SCM Vâlcea, victorie mare cu Rapid, în propriul fief

SCM Râmnicu Vâlcea a învins dramatic campioana Rapid Bucureşti, cu scorul de 37-36 (18-16), miercuri seară, în Sala Sporturilor „Traian“ din Râmnicu Vâlcea, într-un meci din etapa a 7-a a Ligii Naţionale.

Rapid a avut o primă parte de meci foarte bună, a condus la cinci goluri, 14-9 (min. 22), dar gazdele au intrat la pauză cu 18-16, după ce au marcat ultimele trei goluri ale reprizei. În partea secundă, meciul a rămas foarte strâns, deşi echipa vâlceană a condus cu 20-17 (33), 29-26 (50), 31-28 (52). Într-un final, gazdele au câştigat la un singur gol, 37-36.

Pentru învingătoare au marcat Elghaoui 9 goluri, De Jong 7, Kovacevic 6, Glibko 5, Fujita 3, Levcenko 2, Hansson 2, Lupei 2, Asanin 1.

Golurile echipei antrenate de Carlos Viver au fost înscrise de Grozav 7, Korsos 7, Buceschi 6, Fernandez Fraga 4, Ainhoa Hernandez 3, Orlane Kanor 3, Marta Lopez 2, Ostase 1, Badea 1, Lacrabere 1, Jennifer Gutierrez 1.

Citeşte şi: Handbal (f) / Echipele româneşti mai au un pas mare până la grupele EHF