16.2 C
Știri de ultima orăSportHandbalSCM Craiova, învinsă de Baia Mare, părăsește Cupa României în faza optimilor

SCM Craiova, învinsă de Baia Mare, părăsește Cupa României în faza optimilor

Echipa feminină de handbal a Craiovei își continuă seria rezultatelor negative. După înfrângerea cu Cisnădie, de acum două zile, când arbitrajul a tras cu formația vizitatoare, oltencele au cedat și în fața echipei din Baia Mare, vineri seară, în Cupa României, scor 24-ă19. Astfel, în urma acestui rezultat, aventura Craiovei în Cupa României s-a încheiat în faza optimilor de finală.

Cu foarte multe jucătoare accidentate și cu alte indisponibilități, SCM s-a ținut bine în prima repriză și a jucat de la egal la egal cu formația din Baia Mare. După aproximativ 14 minute, scorul era unul mai rar întâlnit, 4-2 în favoarea gazdelor. Treptat, echipa vizitatoare a revenit în joc și a trecut în față pe tabelă. La pauză, Baia Mare avea un avantaj de trei goluri, scor 12-9.

După reluare, fetele lui Bogdan Burcea au încercat să revină în joc, dar oaspetele s-au arătat greu de trecut. Baia Mare și-a mărit diferența pe tabelă, iar la final s-a bucurat de calificarea în sferturi după 24-19.

Pentru SCM Craiova va urma o perioadă de pauză până în jurul datei de 7 mai, când se va deplasa la Bistrița.