11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalDe la egal la egal până la final! SCM Craiova şi Zalău şi-au împărţit punctele

De la egal la egal până la final! SCM Craiova şi Zalău şi-au împărţit punctele

SCMU Craiova şi HC Zalău au remizat miercuri dimineaţă, în Polivalentă, scor 20-20, într-un meci extrem de echilibrat care a contat pentru etapa a 4-a din Liga Florilor. Cele două adversare au avut fluctuaţii de formă pe tot parcursul meciului, iar, într-un final, şi-au împărţit punctele.

Atât la pauză, cât şi la final a fost egalitate, dar jocul, per total, a fost unul destul de modest, în special în ofensivă. Craiova a început cu handicap partida şi a marcat primul gol după aproape cinci minute de joc. Pe parcursul primelor 30 de minute meciul s-a echilibrat, s-a mers cap la cap, iar la pauză s-a intrat cu 12-12.

Debutul părţii secunde a fost unul cât se poate de oribil pentru craiovence. Acestea au marcat doar de două ori în 15 minute, perioadă în care adversarele s-au distanţat chiar şi la patru goluri, scor 14-18. A fost momentul în care Burcea a solicitat timeout şi a reuşit să-şi remonteze sportivele, care au avut o revenire spectaculoasă. Treptat, Melanie Bak şi Ana Maria Ţicu au punctat pe tabelă, în timp ce defensiva a fost mult mai agresivă şi şi-a făcut treaba cu brio. Cu 30 de secunde înainte de final, Bak a transformat o lovitură de la 7 metri şi a stabilit scorul final, 20-20.

SCM Craiova: Dzhukeva, Chetraru, Curmenţ – Şelaru (1), Loken (2), Adespii, Ţicu (3), Andrei, Colac (2), Nica, Tudorică, Ţăcălie, Jipa, Bak (8), Zamfir (4). Antrenor: Bogdan Burcea.

Pentru Craiova va urma o deplasare complicată, la Buzău, după jumătatea lunii octombrie.

Liga Florilor, Etapa a 4-a:

Miercuri, 29 septembrie: SCM Craiova – HC Zalău 20-20, ora 16.00: Rapid – Măgura Cisnădiei, ora 17.00: Baia Mare – Mioveni, ora 18.00: Bistriţa – Brăila, CS Deva – Buzău, Ştiinţa Bucureşti – CSM Slatina;
Joi, 30 septembrie – ora 18.00: SCM Vâlcea – CSM Bucureşti.

Clasament: 1. Dunărea Brăila 9 puncte, 2. Măgura Cisnădiei 9, 3. CSM Bucureşti 9, 4. SCM Craiova 8, 5. HC Zalău 7, 6. Rapid Bucureşti 6, 7. Gloria Buzău 6, 8. SCM Vâlcea 4, 9. CSM Slatina 3, 10. Baia Mare 3, 11. Bistriţa 0, 12. Mioveni 0, 13. CSM Deva 0, 14. Ştiinţa Bucureşti 0.

Citeşte şi: Am produs surpriza! SCMU Craiova a eliminat Oradea din Cupa României