13.1 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalCe dezamăgire! SCM Craiova, învinsă fără drept de apel de ultima clasată

Ce dezamăgire! SCM Craiova, învinsă fără drept de apel de ultima clasată

SCM Craiova continuă să dezamăgească în Liga Naţională. Oltencele s-au făcut de râs, marţi după masă, în meciul cu „U“ Cluj, ultima clasată din campionat, după ce au pierdut fără drept de apel la şase goluri diferenţă. A fost 27-21 pentru clujence, care au bifat abia al doilea succes în Liga Florilor, în timp ce Craiova nu mai reuşeşte să sperie pe nimeni în acest sezon.

Partida a debutat cu două reuşite de fiecare parte, iar din acel moment clujencele au preluat total conducerea. SCM nu a mai punctat timp de opt minute, perioadă în care Universitatea s-a distanţat la 6-2. Treptat, moralul Craiovei a scăzut considerabil, iar formaţia ardeleană s-a detaşat considerabil, încheind prima parte în avantaj, scor 14-7.

La reluare, oltencele au încercat să reintre în meci şi au mai redus din diferenţă după 12 minute, scor 18-13. „U“ Cluj a făcut un meci mare şi în partea a doua, s-a apărat excelent, iar victoria le-a intrat în „cont“ fără doar şi poate.

SCM Craiova: Dzhukeva, Chetraru, Curmenţ: Cace, Enea, Şelaru, Ion (2), Adespii, Ţicu (5), Gogoşeanu, Orşivschi (3), Colac, Nica (3), Crăciun, Zamfir (4), Savu (4).

Pentru oltence va urma o pauză de aproape trei săptămâni, timp în care naţionala României va lupta cu Macedonia de Nord pentru un loc la Mondiale (16 aprilie – tur, 21 aprilie – retur). În jurul datei de 25 aprilie se vor relua partidele din Liga Naţională, iar „leoaicele“ se vor întâlni cu SCM Vâlcea, într-un derby 100% oltenesc.

Liga Florilor – program etapă:

Marţi, 6 aprilie: Bistriţa – Activ Ploieşti 28-25, „U“ Cluj – SCM Craiova 27-21. Partida dintre CSM Bucureşti şi CS Mioveni s-a disputat după închiderea ediţiei.
Miercuri, 7 aprilie – ora 10.30: Baia Mare – CSM Galaţi, ora 13.30: CSM Slatina – HC Zalău, ora 16.00: Dunărea Brăila, ora 18.30: Rapid – Vâlcea.

Citeşte şi: Drumul spre Mondial trece prin Macedonia! Vezi lotul convocat de Adi Vasile!