13.1 C
Știri de ultima orăSportHandbalSCM Vâlcea a capotat în primul meci din grupele Ligii Campionilor

SCM Vâlcea a capotat în primul meci din grupele Ligii Campionilor

SCM Vâlcea a fost învinsă în deplasare de echipa franceză Brest Bretagne Handball, cu scorul de 28-21 (12-12), sâmbătă seară, în primul meci al Grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin.

Echipa vâlceană a făcut o primă repriză bună, conducând chiar la trei goluri (5-8, 6-9), dar gazdele au revenit şi la pauză scorul a fost egal, 12-12. În partea secundă, echipa antrenată de Florentin Pera a rezistat doar zece minute, primind cinci goluri consecutive de la 15-16 (min. 39). Brest a dominat ostilităţile în continuare şi s-a impus clar, cu 28-21.

Pentru învingătoare au marcat Ana Gros 8 goluri, Sladjana Pop-Lazic 7, Kalidiatou Niakate 3, Pauline Coatanea 3, Tonje Loseth 2, Constance Mauny 2, Isabelle Gullden 1, Monika Kobylinska 1, Pauletta Foppa 1.

Golurile formaţiei vâlcene au fost reuşite de Marta Lopez Herrero 4, Ann Grete Norgaard 3, Irina Glibko 3, Alicia Fernandez Fraga 3, Jelena Trifunovic 2, Asma Elghaoui 2, Zeljka Nikolic 1, Kristina Liscevic 1, Mireya Gonzalez Alvarez 1, Maren Aardahl 1.

În alte meciuri din grupă, Odense Handbold a învins-o pe Borussia 09 Dortmund cu 32-27, iar debutanta ŢSKA Moscova a remizat cu campioana Gyori Audi ETO KC, 27-27. Duminică se va juca meciul Podravka Vegeta Koprivnica – Buducnost Podgorica.

Următorul meci pentru SCM Vâlcea va fi pe 19 septembrie, acasă cu Odense.