13.1 C
miercuri, 29 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLPF a anunţat echipa etapei. Alex Mitriţă a primit laude şi admiraţie

LPF a anunţat echipa etapei. Alex Mitriţă a primit laude şi admiraţie

Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) a prezentat astăzi echipa etapei a 9-a din play-off şi play-out. În cel mai bun unsprezece s-a impus şi Alex Mitriţă, autorul unui hat-trick în meciul de la Ovidiu, Farul – „U“ Craiova 3-3. Iată cum arată echipa etapei:

PORTAR:

Răzvan Sava (CFR Cluj)
Unul dintre marile câştiguri ale CFR din acest sezon. A închis excelent poarta pe terenul campioanei.

FUNDAŞI:

Darius Oroian (Sepsi)
Chiar dacă a fost utilizat doar o repriză, şi-a trecut în cont prima pasă decisivă în SuperiLgă.

Răzvan Patriche (Dinamo)
Deşi a fost eliminat în ultimele minute, a făcut un meci mare! Dăruirea cu care s-a luptat pentru fiecare balon le-a dat încredere şi colegilor, care au reuşit una dintre cele mai bune partide din ediţia curentă. În plus, şi-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Thalisson da Silva (U Cluj)
A fost ca un stâlp în faţa atacurilor adverse. La finalul sezonului, fundaşul brazilian poate fi considerat un transfer reuşit.

Mario Camora (CFR Cluj)
Căpitanul ardelenilor şi-a condus echipa spre un succes extrem de important în lupta pentru poziţia secundă din clasament.

MIJLOCAŞI:

Pablo Gaitan (Oţelul Galați)
Titularizat doar a doua oară în acest campionat, a marcat golul care a deschis drumul gălăţenilor spre a cincea victorie consecutivă pe teren propriu.

Sota Mino (Hermannstadt)
Pe lângă efortul consistent depus la centrul terenului, a marcat şi un gol, al doilea în acest sezon.

Isnik Alimi (Sepsi)
O nouă prestaţie lăudabilă pentru mijlocaşul covăsnenilor. A marcat golul care s-a dovedit a fi decisiv.

ATACANŢI:

Gabriel Iancu (Hermannstadt)
Introdus la pauză, a înscris de două ori, golurile sale fiind cele care au făcut diferenţa pe tabelă, ducând toate punctele în tabăra sibienilor.

Gabriel Debeljuh (Sepsi)
Vârful croat a marcat o dublă şi a ajuns la 43 de reuşite în 129 de partide disputate în principala competiţie din România.

Alexandru Mitriţă (Universitatea Craiova)
„Piticul atomic“ al Universităţii a avut un final de meci fabulos, cu trei goluri marcate, care au salvat un punct pentru olteni.

ANTRENORUL ETAPEI:

Tony da Silva (Poli Iaşi)
A crezut în şansa sa şi le-a transmis încrederea lui şi celor din teren, împreună reuşind să o salveze pe Poli Iaşi de la retrogradare.

Superliga

Play-off, etapa 9:

Vineri, 10 mai: Sepsi – Rapid 3-2.
Sâmbătă, 11 mai: FCSB – CFR Cluj 0-1.
Luni, 13 mai: Farul – „U“ Craiova 3-3.

Clasament: 1. FCSB 49 puncte (golaveraj 12-9), 2. CFR Cluj 43 (14-13), 3. „U“ Craiova 41 (13-10), 4. Farul 36 (16-13), 5. Sepsi 34 (15-14), 6. Rapid 29 (11-22).

Play-out, etapa 9

Duminică, 12 mai: Oţelul Galaţi – FC Botoşani 2-0, Poli Iaşi – Petrolul 2-0, FCU Craiova – AFC Hermannstadt 1-3, Dinamo – UTA Arad 2-0, FC Voluntari – U Cluj 0-1.

Clasament: 1. UTA 37 (15-11), 2. Oţelul 36 (11-7), 3. Hermannstadt 34 (13-7), 4. U Cluj 33 (12-10), 5. Petrolul 29 (8-14), 6. Iaşi 27 (7-8), 7. Botoşani 25 (11-11), 8. Dinamo 25 (10-12), 9. Voluntari 24 (11-10), 10. FCU 22 (8-16).

Au retrogradat direct echipele FCU și FC Voluntari.
Dinamo și FC Botoșani vor susține barajul de rămânere / promovare în Superligă cu Csikszereda, respectiv CS Mioveni.

Citeşte şi: Farul – „U“ Craiova 3-3 | Costel Gîlcă: „Mitriţă a fost decisiv“