19.4 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalSita a cernut! FCU a redevenit mititică și va juca în liga mică

Sita a cernut! FCU a redevenit mititică și va juca în liga mică

FCU Craiova a pierdut, scor 1-3, cu AFC Hermannstadt, în partida susținută duminică seară, pe teren propriu, contând pentru etapa 9, ultima din play-out-ul Superligii. În urma acestui rezultat, echipa familiei Mititelu se întoarce în eșalonul secund după trei ani petrecuți pe prima scenă a fotbalului românesc.

Trupa lui Eugen Trică a deschis scorul imediat după pauză, prin Blănuță, cu un șut din afara careului (’47, 1-0).

Sibienii au replicat la scurt timp prin Sato Mino, cu o lovitură de cap, după o centrare de pe dreapta a lui Balaure (’55, 1-1).

Povestea s-a repetat în minutul 59, doar că assistul a venit de pe stânga, de la Ianis Stoica, iar Gabi Iancu a reluat cu capul, de la 7 metri, imparabil (’59, 1-2).

Ardelenii au rezolvat meciul tot prin Gabi Iancu, după o cursă pe dreapta, finalizată cu un șut de la 15 metri (’82, 1-3).

Imediat după golul trei încasat, suporterii de la Peluza Sud au întrerupt meciul. Aceștia au aruncat cu diverse obiecte spre jucători, pe teren ajungând și scaune rupte. În minutul 89 jocul a fost întrerupt după ce Marian Barbu s-a consultat cu observatorul de joc.

FCU Craiova: Gurău – Padula, Compagnucci, Lacroix (’84, Ibrahim), Mascarenhas – Van Durmen, Pop (’72, V. Achim) – Baeten, Bauza (’64, Sidibe), Bahassa (’46, Chițu) – Blănuță. Antrenor: Eugen Trică.

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Bejan, Ionuț Stoica, Opruț – Balaure (’79, D. Iancu), Murgia, Mino Sota, Ianis Stoica (’90, Ciubotaru) – Neguț (’79, Biceanu), Paraschiv (’46, G. Iancu). Antrenor: Marius Măldărășanu.

Cartonașe galbene: – / Butean ’30, Mino ’38.

Au arbitrat: Marian Barbu – Valentin Avram, Stelian Slabu; Lucian Rusandu.
VAR: Horia Mladinovici, Raul Ghiciulescu.
Observatori: Nicolae Marodin (CCA), Ștefan Popa (LPF).

Superliga

Play-off, etapa 9:

Vineri, 10 mai: Sepsi – Rapid 3-2.
Sâmbătă, 11 mai: FCSB – CFR Cluj 0-1.
Luni, 13 mai – ora 20.30: Farul – „U“ Craiova.

Clasament: 1. FCSB 49 puncte (golaveraj 12-9), 2. CFR Cluj 43 (14-13), 3. „U“ Craiova 40 (12-9), 4. Farul 35 (15-12), 5. Sepsi 34 (15-14), 6. Rapid 29 (11-22).

Play-out, etapa 9

Duminică, 12 mai: Oţelul Galaţi – FC Botoşani 2-0, Poli Iaşi – Petrolul 2-0, FCU Craiova – AFC Hermannstadt 1-3, Dinamo – UTA Arad 2-0, FC Voluntari – U Cluj 0-1.

Clasament: 1. UTA 37 (15-11), 2. Oţelul 36 (11-7), 3. Hermannstadt 34 (13-7), 4. U Cluj 33 (12-10), 5. Petrolul 29 (8-14), 6. Iaşi 27 (7-8), 7. Botoşani 25 (11-11), 8. Dinamo 25 (10-12), 9. Voluntari 24 (11-10), 10. FCU 22 (8-16).

Au retrogradat direct echipele FCU și FC Voluntari.
-Dinamo și FC Botoșani vor susține barajul de rămânere / promovare în Superligă cu Csikszereda, respectiv CS Mioveni.