22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Campionilor / Şase goluri şi spectacol total în primul duel dintre Real şi City

Real Madrid a terminat la egalitate cu Manchester City, 3-3 (2-1), marţi seară, pe Santiago Bernabeu, într-un meci spectaculos disputat în prima manşă a sferturilor de finală din Liga Campionilor.

Pentru campioana en titre au înscris Bernardo Silva (2), Phil Foden (66) şi Josko Gvardiol (71), în timp ce pentru madrileni au punctat Ruben Dias (12, autogol), Rodrygo (14) şi Fede Valverde (79).

City a început în forţă şi a deschis scorul în minutul al doilea, prin portughezul Bernardo Silva, din lovitură liberă de la circa 40 de metri. Real Madrid, la meciul cu numărul 200 pentru antrenorul Carlo Ancelotti în Champions League, a reuşit egalarea în min. 12. Şutul expediat de Camavinga din marginea careului a fost deviat în poartă de fundaşul Ruben Dias. Imediat, Real Madrid a preluat conducerea, prin brazilianul Rodrygo (14), lansat pe contraatac de Vinicius.

Lunin nu a putut face nimic la şutul lui Foden (66), din marginea careului, şi nici la mingea trimisă cu efect de fundaşul croat Gvardiol (71). Astfel, echipa lui Guardiola a preluat conducerea şi părea că s-a desprins în câştigătoare. Totuşi, Real a reuşit să evite înfrângerea, printr-un gol de senzaţie înscris de uruguayanul Fede Valverde, cu un voleu din careu.

Real Madrid: Lunin – Dani Carvajal (căpitan), Tchouameni, Rudiger, F. Mendy – F. Valverde, J. Bellingham, T. Kroos (Modric, 72), Camavinga, Rodrygo (Brahim Diaz, 72) – Vinicius Junior (Joselu, 86). Antrenor: Carlo Ancelotti.

Manchester City: Ortega – Gvardiol, Stones, Ruben Dias (căpitan), Akanji – Kovacic, Rodri, B. Silva – Foden (Julian Alvarez, 87), Haaland, Grealish. Antrenor: Josep Guardiola.

Manşa secundă va avea loc la Manchester, pe 17 aprilie.

Citeşte şi: Liga Campionilor | Programul meciurilor tur din sferturile de finală