18.3 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Campionilor | Real Madrid şi Manchester City s-au calificat în sferturi

Liga Campionilor | Real Madrid şi Manchester City s-au calificat în sferturi

Real Madrid şi Manchester City şi-au respectat blazonul şi au trecut în optimi de Leipzig, respectiv Copenhaga.

Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, deşi n-a strălucit cu de RB Leipzig. A fost scor 1-1, miercuri seară, pe stadionul „Santiago Bernabeu“, în manşa secundă a optimilor de finală. Gruparea blanco, deţinătoarea recordului de trofee în competiţie (14), a bifat calificarea în ziua în care clubul a împlinit 122 de ani de existenţă. A obţinut calificarea graţie victoriei din tur, cu 1-0.

Echipa antrenată de Carlo Ancelotti, care avea doar un meci din precedentele 71 jucate acasă în Champions League fără gol marcat, a deschis scorul prin Vinicius Junior. Acesta a fost lansat excelent de Bellingham, după o intercepţie reuşită de Kroos şi l-a învins pe Gulacsi (’65).

Avantajul „galacticilor“ a durat doar trei minute. RB Leipzig a reuşit egalarea după ce Raum a centrat în careu şi căpitanul Willi Orban a reluat cu capul imparabil (’68). Pentru internaţionalul maghiar a fost doar al doilea gol marcat în Champions League, după cel reuşit în octombrie 2017, contra lui FC Porto.

Real Madrid: Lunin – Carvajal, Rudiger, Fernandez, Mendy – Valverde, Tchouameni, Kroos (’78, Modric), Camavinga (’46, Rodrygo) – Bellingham (’78, Joselu), Vinicius. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Leipzig: Gulacsi – Henrichs, Lukeba, Orban, Raum – Olmo, Haidara (’90, Kampl), Schlager (’85, Elmas), Simons – Openda (’77, Poulsen), Sesko (’85, Baumgartner). Antrenor: Marco Rose.

Manchester City n-a avut emoţii cu FC Copenhaga

Deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, Manchester City, s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală. Gruparea britanică a trecut de FC Copenhaga cu scorul de 3-1, miercuri seară, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală. Trupa lui Pep Guardiola câştigase şi prima manşă cu acelaşi scor. „Cetăţenii“ au tranşat returul din prima repriză, prin golurile marcate de Manuel Akanji (‘5) şi Julian Alvarez (‘9, Alvarez) şi Haaland (’45+3). Oaspeţii au redus din diferenţă prin Elyounoussi (’29).

Manchester City a obţinut a zecea sa victorie consecutivă în Liga Campionilor. Asta în ciuda faptului că i-a menajat pe Kevin De Bruyne, Bernardo Silva sau Phil Foden. City a atins sferturile Champions League pentru al şaptelea sezon consecutiv.

Manchester City: Ederson – Lewis, Akanji, Dias (’68, Stones), Gvardiol – Rodri (’46, Gomez), Kovacic – Nunes (’74, Hamilton), Alvarez, Bobb – Haaland (’88, Wright). Antrenor: Josep Guardiola.

Copenhaga: Grabara – Ankersen, Jelert (’78, Meling), Vavro, McKenna, Diks – Froholdt (’58, Mattsson), Oskarsson (’68, Cornelius), Clem (’68, Hojlund) – Achouri (’58, Bardghji), Elyounoussi. Antrenor: Jacob Neestrup.

Liga Campionilor

Programul / rezultatele meciurilor din manşa a doua a optimilor de finală:
Marţi, 5 martie: Bayern Munchen – Lazio Roma 3-0 (în tur 0-1), Real Sociedad – PSG 1-2 (0-2).
Miercuri, 6 martie: Manchester City – FC Copenhaga 3-1 (3-1), Real Madrid – RB Leipzig 1-1 (1-0).
Marţi, 12 martie – ora 22.00: Arsenal – FC Porto (0-1), Barcelona – Napoli (1-1).
Miercuri, 13 martie – ora 22.00: Atletico Madrid – Inter (0-1), Borussia Dortmund – PSV Eindhoven (1-1).

Citeşte şi: Liga Campionilor | Bayern Munchen şi PSG s-au calificat în sferturi