12.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLPF a anunţat echipa etapei. Andrei Ivan, printre remarcaţi

LPF a anunţat echipa etapei. Andrei Ivan, printre remarcaţi

Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) a anunţat astăzi echipa etapei a 7-a din play-off-ul şi play-out-ul Superligii. În vizorul reprezentanţilor forului s-a aflat şi căpitanul Universităţii Craiova, Andrei Ivan, autorul golului egalizator din partida cu CFR Cluj, din Gruia. Altfel, în unsprezecele ideal se regăsesc 9 jucători din play-off şi 2 din play-out, antrenorul fiind tot din rândul celor aflaţi în lupta dusă din partea superioară a clasamentului.

Iată cum arată echipa ideală a etapei a 7-a din play-off şi play-out:

PORTAR:

Simone Scuffet (CFR Cluj / 26 ani)
A arătat şi în duelul cu Universitatea că este un portar de mare valoare, intervenţiile sale fiind decisive.

FUNDAŞI:

Cristian Manea (CFR Cluj / 25 de ani)
Fundaşul clujenilor de bandă dreaptă şi-a trecut în cont o nouă pas de gol, a șasea în campionatul curent.

Junior Pius (FC Botoşani / 27 de ani)
Tot mai sigur de la meci la meci. A fost jucătorul cu cele mai multe dueluri câştigate – 20, dintre care 12 aeriene.

Ionuţ Larie (Farul / 36 de ani)
Căpitanul dobrogenilor şi-a condus echipa spre o victorie mare, care o apropie şi mai mult pe Farul de atingerea obiectivului.

Raul Opruţ (Hermannstadt / 25 de ani)
A consumat multă energie pe durata partidei. A fost implicat din plin în ambele faze de joc.

MIJLOCAŞI:

Andrei Cordea (FCSB / 23 de ani)
Intrat pe durata reprizei secunde, a marcat golul care a adus liniştea în tabăra roş-albaştrilor.

Tudor Băluţă (Farul / 24 de ani)
Deşi a evoluat doar până la finalul primei reprize, dirijorul Farului de la centrul terenului şi-a trecut de două ori numele pe tabelă.

Ovidiu Popescu (FCSB / 29 de ani)
A trecut cu bine peste problemele medicale din acest sezon şi redevine fotbalistul care dă siguranţă echipei. Golul său a venit într-un moment foarte important, la doar câteva minute după ce Sepsi a egalat.

Andrei Ivan (Universitatea Craiova / 26 de ani)
A marcat un nou gol decisiv pentru Universitatea, vârful oltenilor fiind principalul pericol pentru porţile adverse în ediţia curentă.

ATACANŢI:

Louis Munteanu (Farul / 20 de ani)
Face un sezon de vis! Cu cele două reuşite, tânărul din atacul Farului a ajuns la șapte goluri şi cinci pase decisive în 26 de apariţii.

Denis Alibec (Farul / 32 de ani)
Un jucător fantastic, greu de oprit când este în formă! A contribuit cu trei goluri la cea mai spectaculoasă victorie reuşită de Farul în play-off-ul curent.

ANTRENORUL ETAPEI:

Gheorghe Hagi (Farul / 58 de ani)
Din nou, dobrogenii şi-au pus în valoare forţa ofensivă şi au reuşit cea mai spectaculoasă victorie din play-off-ul actual. Este desemnat pentru a 10-a oară „Antrenorul etapei“.

Superliga, play-off, etapa 7

Sâmbătă, 6 mai: Farul Constanţa – FC Rapid 7-2.
Duminică, 7 mai: CFR Cluj – „U“ Craiova 1-1.
Luni, 8 mai: FCSB – Sepsi Sf. Gheorghe 3-1.

Clasament: 1. Farul 46 puncte (golaveraj 16-9), 2. FCSB 43 (11-7), 3. CFR Cluj 39 (8-10), 4. „U“ Craiova 36 (11-10), 5. Rapid 34 (10-16), 6. Sepsi 25 (8-12).

Superliga, play-out, etapa 7

Vineri, 5 mai: FC Voluntari – CS Mioveni 1-0, Chindia Târgoviște – Petrolul Ploieşti 1-2.
Sâmbătă, 6 mai: FC Botoșani – Universitatea Cluj 0-0.
Luni, 8 mai: AFC Hermannstadt – FCU Craiova 0-0, FC Argeş – UTA Arad 2-2.

Clasament: 1. Petrolul 34 (9-5), 2. FCU 32 (10-5), 3. Voluntari 30 (13-9), 4. Hermannstadt 28 (8-5), 5. Botoşani 28 (5-2), 6. U Cluj 27 (8-8), 7. UTA 22 (7-8), 8. Chindia 22 (5-8), 9. Argeş 21 (6-9), 10. Mioveni 11 (0-12).

Citeşte şi: Napoli nu exclude plecarea. Măldărășanu, consolat cu jocul bun