sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 3, seria 7 | ACSO Filiași, perdantă la Gilortul Târgu Cărbunești

Liga 3, seria 7 | ACSO Filiași, perdantă la Gilortul Târgu Cărbunești

-

Formația doljeană ACSO Filiași a pierdut, scor 2-3, partida susținută vineri după amiază, în deplasare, în fața echipei Gilortul Târgu Cărbunești. Confruntarea a contat pentru etapa a 4-a din play-off-ul Ligii 3, seria 7.

A fost un meci deschis, cu multe ocazii de poartă, în care fiecare echipă a câștigat clar câte o repriză. Pe prima și-a adjudecat-o Gilortul, care a punctat de trei ori, prin Dragoș Săulescu (’12, ’22) și Ion Roncea (’29 – penalti).

Victor Naicu și-a băgat elevii în ședință la pauză și indicațiile sale au avut efectul scontat. Filieșenii au redus din handicap rapid, prin Cosmin Calu (’47), apoi au mai înscris o dată prin Moses Baidoo (’51). Finalul jocului a fost unul tensionat, cu ACSO Filiași la cârmă, căutând golul egalizator, dar ratările uriașe au făcut ca tabela să nu mai suporte modificări.

Gilortul Târgu Cărbunești:

Alexandru Oprița – Florin Bărănescu, Leonard Gheorghe, Răzvan Istudor, Lucian Marina (’66, Cătălin Dogaru), Florin Oprisa, Bogdan Dănăricu, Iulian Ciutică, Dragoș Săulescu (’84, Siewe Ulrich), Denis Bucur (’71, Florin Marica), Ion Roncea (’66, Alex Avrămescu).
Antrenori: Mario Găman, Bobi Arjoca Staicu.

ACSO Filiași:

Mario Enache – Cosmin Calu, Davis Stăiculescu, Adrian Voinescu, Dănuț Scuturoiu, Eduard Udrea, Bogdan Călin (’46, Robert Eshun), Alex Armășelu (’46, Andrei Militaru), Daniel Rogoveanu, Alex Fotescu (’72, Ion Crețu), Moses Baidoo.
Antrenori: Victor Naicu, Cosmin Fruntelată.

VIDEO! VEZI REZUMATUL MECIULUI ȘI DECLARAȚIILE DE LA FINAL!

Liga 3 – seria 7, play-off – etapa 4:

Vineri, 21 aprilie: Gilortul Târgu Cărbuneşti – ACSO Filiaşi 3-2.
Sâmbătă, 22 aprilie: Viitorul Şimian – CSM Deva 2-1.
Clasament: 1. Deva 51 puncte (golaveraj 5-5), 2. Filiaşi 44 (7-6), 3. Şimian 40 (5-4), 4. Cărbuneşti 40 (4-6).

Liga 3, seria 7 – play-out, etapa 4:

Vineri, 21 aprilie: Progresul Ezeriş – Viitorul Pandurii II Târgu Jiu 3-2.
Sâmbătă, 22 aprilie: Jiul Petroşani – Retezatul Haţeg 1-2, Voinţa Lupac – Armata Aurul Brad 1-2.
Clasament: 1. Lupac 33 (10-7), 2. Petroşani 32 (6-4), 3. Brad 23 (7-7), 4. Haţeg 22 (7-4), 5. Târgu Jiu II 14 (8-9), 6. Ezeriş 14 (6-13).