19.8 C
Știri de ultima orăSportFotbalCM 2022 Qatar | Surpriză în sferturi: Croația a eliminat Brazilia!

CM 2022 Qatar | Surpriză în sferturi: Croația a eliminat Brazilia!

Deși nu a etalat un joc foarte consistent în Qatar, selecţionata Croaţiei, vicecampioană mondială, a învins formaţia Braziliei cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din 2022. În jocul de vineri, de pe „Education City Stadium“ din Doha, a fost 0-0 în primele 90 de minute și 1-1 după cele două reprize suplimentare. Neymar a deschis scorul în minutul 105+1, iar Petkovic a egalat în 117.

La loviturile de departajare, Croația a transformat toate șuturile, marcatori fiind Vlasic, Majer, Modric și Orsic. Brazilia a înscris prin Casemiro și Pedro, în timp ce Rodrygo și Maequinhos au ratat.

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa (’110, Budimir) – Brozovic (’114, Orsic) – Kovacic (’106, Majer), Modric – Pasalic (’72, Vlasic), Kramaric (’72, Petkovic), Perisic. Selecționer: Zlatko Dalic.

Brazilia: Alisson – Militao (’106, Alex Sandro), Marquinhos, Silva, Danilo – Casemiro – Paqueta (’106, Paqueta), Neymar – Raphinha (’56, Antony), Richarlison (’84, Pedro), Vinicius Junior (’56, Rodrygo). Selecționer: Tite.