14.5 C
Știri de ultima orăSportFotbalCupa României | FC Argeş - Universitatea Craiova 2-1. Încă o ruşine, Ştiinţa nu-şi revine!

Cupa României | FC Argeş – Universitatea Craiova 2-1. Încă o ruşine, Ştiinţa nu-şi revine!

Universitatea Craiova a reuşit contraperformanţa de a fi eliminată din Cupa României, deşi a avut în Grupa D adversare accesibile. Elevii lui Mirel Rădoi au „rezolvat“ eliminarea astăzi, în partida de la Piteşti, după ce au pierdut, cu 2-1, în faţa echipei FC Argeş.

Alb-albaştrii au început bine partida şi au fost la un pas de a deschide scorul, dar Mateiu a nimerit bara din dreapta cu un şut de la 20 de metri (’23).

Ştiinţa a deschis scorul în minutul 55, după o serie de ratări uriaşe. A făcut-o prin Screciu, care a reluat cu capul, de la 7 metri, o centrare perfectă, dintr-un corner, a lui Nistor.

Gazdele au replicat în minutul 64, prin Dorian Bertrand, care a marcat după o respingere.

Piteştenii au preluat conducerea la doar câteva minute, după un şut la vinclu expediat de Costinel Tofan (’69).

În ciuda atacurilor repetate ale craiovenilor tabela a rămas nemodificată până la final.

FC Argeș: Micle – Tofan, Constantin (’46, Cestor), Dobrosavlevic, Vianna (’66, Giani Creţu) – Raynov (’46, Garita), Alceus (’46, Calcan) – Bertrand, Njike, Stoica – Ișfan (’66, Meza Colli). Antrenor: Marius Croitoru,

Universitatea Craiova: Laurenţiu Popescu – Mitrea, Raul Silva (’75, Cîmpanu), Screciu – Căpățână, Mateiu, Nistor, Vătăjelu – Baiaram (’17, Roguljic), Markovic (’70, Rivaldinho), Ivan. Antrenor: Mirel Rădoi.

Cartonaşe galbene: Vianna ’34, Creţu ’71 / Baiaram ‘5, Raul Silva ’25, Mitrea ’49.
Au arbitrat: Szabolcs Kovacs – Mircea Orbuleţ, Adrian Vornicu; Ionuţ Coza.
Observatori: Felix Grigore (FRF), Marian Salomir (CCA).

Următoarea partidă a Universităţii Craiova va avea loc luni, de la ora 20.30, tot în Argeş, dar la CS Mioveni. Disputa va conta pentru etapa 20 din Superliga. La rândul său, FC Argeş va veni în Bănie, urmând să joace cu FCU Craiova, tot luni, dar de la ora 17.30.

6.Chindia 1 (2-6)

Primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în sferturile de finală. Câștigătoarele grupelor vor disputa meciurile din sferturile de finală pe teren propriu.

Citeşte şi: Legio XIII Craiova şi Gladiator Gym şi-au dat mâna într-un scop nobil (VIDEO)