6.1 C
Craiova
sâmbătă, 4 februarie, 2023
Știri de ultima orăSportFotbalCM 2022 Qatar | Croația n-a mai greșit: 4-1 cu Canada!

CM 2022 Qatar | Croația n-a mai greșit: 4-1 cu Canada!

După semieșecul din prima etapă a Grupei F, 0-0 cu Maroc, Croația s-a mobilizat mult mai bine și și-a adjudecat victoria cu Canada, scor 4-1. În partida susținută duminică seară, pe „Khalifa International“ din Doha, au marcat Kramaric (’36, ’70), Livaja (’44) și Majer (’90+4), pentru învingători, respectiv Davies (’2), pentru învinși.

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa – Brozovic – Modric (’86, Palalic), Kovacic (’86, Majer) – Kramaric, Livaja (’60, Petkovic), Perisic (’86, Orsic). Selecționer:

Canada: Borjan – Johnston, Vitoria, Miller, Laryea (’62, Hoilett) – Buchanan, Hutchinson (’72, Adekube), Eustaquio (’46, I. Kone), Davies – Larin (’46, Osorio), David (’72, Cavallini). Selecționer:

Cartonașe galbene: Lovren ’56, Modric ’85 / Buchanan ’52, Miller ’85.
A arbitrat: A.M. Matonte Cabrera (Uruguay).

Cupa Mondială 2022 Qatar:

Grupa A:

Etapa 1 (20 noiembrie): Qatar – Ecuador 0-2, Senegal – Olanda 0-2.
Etapa 2 (25 noiembrie): Qatar – Senegal 1-3, Olanda – Ecuador 1-1.
Etapa 3 (29 noiembrie): Olanda – Qatar, Ecuador – Senegal (ora 17.00).
Clasament: 1. Olanda 4 puncte (golaveraj 3-1), 2. Ecuador 4 (3-1), 3. Senegal 3 (3-3). 4. Qatar 0 (1-5).

Grupa B:

Etapa 1 (21 noiembrie): Anglia – Iran 6-2, SUA – Țara Galilor 1-1.
Etapa 2 (25 noiembrie): Țara Galilor – Iran 0-2, Anglia – SUA 0-0
Etapa 3 (29 noiembrie): Țara Galilor – Anglia, Iran – SUA (ora 21.00).
Clasament: 1. Anglia 4 (6-2), 2. Iran 3 (4-6), 3. SUA 2 (1-1), 4. Ţara Galilor 1 (1-3).

Grupa C:

Etapa 1 (22 noiembrie): Argentina – Arabia Saudită 1-2, Mexic – Polonia 0-0.
Etapa 2 (26 noiembrie): Polonia – Arabia Saudită 2-0, Argentina – Mexic 2-0.
Etapa 3 (30 noiembrie): Polonia – Argentina, Arabia Saudită – Mexic (ora 21.00).
Clasament: 1. Polonia 4 (2-0), 2. Argentina 3 (3-2), 3. Arabia Saudită 3 (2-3), 4. Mexic 1 (0-2).

Grupa D:

Etapa 1 (22 noiembrie): Danemarca – Tunisia 0-0, Franța – Australia 4-1.
Etapa 2 (26 noiembrie): Tunisia – Australia 0-1, Franța – Danemarca 2-1.
Etapa 3 (30 noiembrie): Tunisia – Franța, Australia – Danemarca (ora 17.00).
Clasament: 1. Franța 6 (6-2), 2. Australia 3 (2-4), 3. Danemarca 1 (1-2), 4. Tunisia 1 (0-1).

Grupa E:

Etapa 1 (23 noiembrie): Germania – Japonia 1-2, Spania – Costa Rica 7-0.
Etapa 2 (27 noiembrie): Japonia – Costa Rica 0-1, Spania – Germania (ora 21.00).
Etapa 3 (1 decembrie): Japonia – Spania, Costa Rica – Germania (ora 21.00)
Clasament: 1. Spania 3 (7-0), 2. Japonia 3 (2-2), 3. Costa Rica 3 (1-7), 4. Germania 0 (1-2).

Grupa F:

Etapa 1 (23 noiembrie): Maroc – Croația 0-0, Belgia – Canada 1-0.
Etapa 2 (27 noiembrie): Belgia – Maroc 0-2, Croația – Canada 4-1.
Etapa 3 (1 decembrie): Croația – Belgia, Canada – Maroc (ora 17.00).
Clasament: 1. Croaţia 4 (4-1), 2. Maroc 4 (2-0), 3. Belgia 3 (1-2), 4. Canada 0 (1-5).

Grupa G:

Etapa 1 (24 noiembrie): Elveția – Camerun 1-0, Brazilia – Serbia 2-0.
Etapa 2 (28 noiembrie):Camerun – Serbia (ora 12.00), Brazilia – Elveția (ora 18.00).
Etapa 3 (2 decembrie): Camerun – Brazilia, Serbia – Elveția (ora 21.00).
Clasament: 1. Brazilia 3 (2-0), 2. Elveția 3 (1-0), 3. Camerun 0 (0-1), 4. Serbia 0 (0-2).

Grupa H:

Etapa 1 (24 noiembrie): Uruguay – Coreea de Sud 0-0, Portugalia – Ghana 3-2.
Etapa 2 (28 noiembrie): Coreea de Sud – Ghana (ora 15.00), Portugalia – Uruguay (ora 21.00).
Etapa 3 (2 decembrie): Coreea de Sud – Portugalia, Ghana – Uruguay (ora 17.00).
Clasament: 1. Portugalia 3 (3-2), 2. Uruguay 1 (0-0), 3. Coreea de Sud 1 (0-0), 4. Ghana 0 (2-3).

Citește și: Liga 3 | Înfrângeri pentru Universitatea II Craiova și ACSO Filiași

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS