17.5 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Națiunilor / România – Finlanda 1-0. Bancu a fost bun, tricolorii sunt la primul „tun“

Naţionala României a obţinut prima sa victorie în actuala ediţie a Ligii Naţiunilor. Tricolorii s-au impus sâmbătă seară, scor 1-0, pe stadionul „Rapid-Giuleşti“, în fața Finlandei. Disputa din Capitală a contat pentru etapa 3 din Liga B – grupa 3.

Golul victoriei a fost marcat de Nicușor Bancu, liderul Universității Craiova, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui George Pușcaș (’30).

De menționat faptul că în minutul 16, Pușcaș a executat slab un penalti și Joronen a apărat.

În minutul 51, Pohjanpalo a tras din fața porții, dar Niță s-a întins incredibil și a respins în corner.

Statistica meciului:

Statistică oferită de flashscore.ro

România: Niţă – Raţiu, Chiricheş, Burcă, Bancu – Olaru (’68, Creţu), M. Marin, Cicâldău (’69, R. Marin) – Sorescu (’79, Mihăilă), Puşcaş, Oct. Popescu (’54, Hanca).
Selecţioner: Edward Iordănescu.

Finlanda: Joronen – Alho (’68, Soisalo), L. Väisänen (’80, Källman), Ivanov, O’Shaughnessy (’15, Jensen), Uronen – Lod, Kamara, Schüller – Pukki (’68, Nissilä), Pohjanpalo.
Selecţioner: Markku Kanerva.

Cartonașe galbene: Pușcaș ’60, Niță ’86, E. Iordănescu ’88 / Alho ’7, Pohjanpolo ’78.

Au arbitrat:  Harald Lechner – Maximilian Kolbitsch, Andreas Staudinger; Josef Spurny (Austria).
VAR: Christian Dingert, Riem Hussein (Germania).

În celălalt meci al rundei, Muntenegru a remizat acasă cu Bosnia, scor 1-1 (goluri Marusic ’77 / Menalo ’62).