10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalUniversitatea Craiova – FCSB 0-1 / Alb-albaştrii au dat totul, dar n-au luat punctele

Universitatea Craiova a pierdut, scor 0-1, partida susținută duminică seară, pe stadionul „Ion Oblemenco“, în fața formației FCSB. Derbiul a contat pentru etapa a 8-a din play-off-ul Ligii 1.

Dacă în prima repriză alb-albaştrii au atacat timid, în cea de-a doua lucrurile au stat cu totul altfel. În minutul 48, Baiaram a nimerit butul din stânga al porţii, apoi a ratat singur cu portarul de la 8 metri. L-a copiat şi Markovic, care nu a cadrat, apoi Koljic, intrat pe parcurs, a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de offside (’72).

FCSB a dat lovitura spre final, prin Mamut, care a reluat din faţa porţii o pasă venită din stânga (’86, 0-1).

Craiova a fost la un pas de egalare prin Căpăţînă, dar mingea a nimerit bara din dreapta după devierea acestuia (’90+3)

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu (’81, Vlădoiu), Papp, M. Constantin, Bancu – Screciu (’74, Căpăţînă), Al. Crețu – Gustavo (’81, Roguljic), Baiaram (’74, Cîmpanu), Ivan – Markovic (’57, Koljic).
Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

FCSB: Tîrnovanu – Ov. Popescu, L. Cristea (’84, Mamut), Miron, Radunovic – Olaru, Șut, Fl. Tănase – Cordea (’59, Edjouma), Fl. Coman (’38, I. Stoica; ’84, Mamut), Oc. Popescu (’84, Dumiter).
Antrenor: Anton Petrea.

Cartonașe galbene: Gustavo ’56 / Radunovic ’11, Olaru ’90+5.

Au arbitrat: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Mihai Artene; Adrian Cojocaru.

Observatori: Eduard Alexandru (LPF), Cristian Nica (CCA).

În runda viitoare, Universitatea Craiova va juca în Ardeal, împotriva liderului CFR Cluj. La rândul său, FCSB va evolua pe terenul echipei FC Voluntari.