27.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalFCU Craiova - CS Mioveni 1-1 / Egal muncit, situație complicată în clasament

FCU Craiova – CS Mioveni 1-1 / Egal muncit, situație complicată în clasament

FCU Craiova a remizat, scor 1-1, în partida susţinută vineri, pe teren propriu, în faţa formaţiei CS Mioveni. Disputa a contat pentru etapa a 3-a din play-out-ul Ligii 1 și joacă un rol extrem de important în lupta pentru evitării locurilor de baraj.

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 8. Istvan Kovacs i-a arătat direct cartonașul roșu lui Diallo, pentru un fault din postură de ultim apărător. Vociferările din teren au fost completate de injurii și scadări xenofobe din partea suporterilor Peluzei Sud. Din acest motiv arbitrul a întrerupt partida pentru patru minute. După mai multe apeluri făcute de crainic către spectatori, partida s-a reluat.

Argeșenii au deschis scorul în minutul 60. A fost o minge pierdută de Achim la mijlocul terenului, o cursă pe stânga a lui Șerbănică finalizată cu o centrare pe jos, în fața porții, respinsă greșit de Robert Popa, până la Dumitriu, care a pus latul de la 11 metri.

Craiovenii au restabilit egalitatea prin Huyghebart, care a reluat de la 6 metri o pasă venită de la Paramatti (’88, 1-1).

De remarcat că nici în campionatul regular FCU nu a cunoscut succesul cu CS Mioveni. În tur, la Mioveni, a fost 1-0 (Buzic ’12 – penalti) pentru băieţii lui Alexandru Pelici. În retur, în Bănie, scorul a fost egal, 0-0.

Statistică oferită de flashscore.ro

FCU Craiova: R. Popa – Negru (’69, Paramatti), Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Baeten, Asamoah, V. Achim (’70, D. Albu), Van Durmen (’70, Sidibe) – Cl. Bălan (’32, Buşu), Compagno.
Antrenor: Nicolo Napoli.

CS Mioveni: I. Popescu – A. Iacob (’46, Vereș), Scarlatache, Garutti – Rădescu (’78, Coșereanu), Trif (’73, Oancea), Dumitriu, Lixandru, Şerbănică (’73, Burnea) – Buziuc (’78, Blănaru), Rusu.
Antrenor: Alexandru Pelici.

Cartonaşe galbene: Kovacic ’27, Compagno ’45+4 / Iacob ’35, Burnea ’74, Vereș ’78.
Cartonaş roşu: Diallo ‘8.
Au arbitrat: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Alexandru Cerei; Sorin Costreie.
Observatori: Florin Hîncu (CCA), Marian Bucurescu (LPF).

În etapa viitoare din play-out, FCU Craiova va juca pe terenul echipei Dinamo, disputa fiind programată vineri, 8 aprilie, de la ora 20.30.