22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEuropa League / Barca a remizat cu Galata. Cic a intrat spre final

Europa League / Barca a remizat cu Galata. Cic a intrat spre final

Rezultat-surpriză în Spania! FC Barcelona a remizat, 0-0, cu Galatasaray Istanbul, joi seară, pe „Camp Nou“, în prima manşă a optimilor de finală ale Europa League. Catalanii au dominat jocul categoric, dar nu au reuşit să înscrie.

Alexandru Cicâldău a intrat în minutul 79, iar Olimpiu Moruţan a rămas pe banca de rezerve la Galata.

O opţiune pentru sferturi a luat Glasgow Rangers, care a dispus de Steaua Roşie Belgrad cu 3-0. Echipa lui Ianis Hagi (accidentat) s-a impus prin golurile înscrise de James Tavernier (’11 – penalti), Alfredo Morelos (’15) şi Leon Balogun (’51). Oaspeţii au ratat un penalti în prima repriză.

Atalanta Bergamo, la care Valentin Mihăilă a rămas pe banca de rezerve, a trecut la limită de Bayer Leverkusen, scor 3-2. Ruslan Malinovski şi Luis Muriel au fost artizanii acestei victorii, informează Agerpres. Ucraineanul a marcat un gol şi a pasat decisiv la cele două reuşite ale columbianului, care a furnizat assist-ul la reuşita lui Malinovski.

Europa League, rezultatele înregistrate în turul optimilor:

Miercuri, 9 martie:

FC Porto – Olympique Lyon 0-1 (Paqueta ’59),
Real Betis Sevilla – Eintracht Frankfurt 1-2 (Fekir ’30 / Kostic ’14, Kamada ’32.

Joi, 10 martie:
Sevilla FC – West Ham United 1-0 (El Haddadi ’60),
Atalanta Bergamo – Bayer Leverkusen 3-2 (Malinovski ’23, Muriel ’25, ’49 / Aranguiz ’11, Diaby ’63),
FC Barcelona – Galatasaray Istanbul 0-0,
Glasgow Rangers – Steaua Roşie Belgrad 3-0 (Tavernier ’11 – penalti, Morelos ’15, Balogun ’51),
Sporting Braga – AS Monaco 2-0 (Ruiz ‘3, Oliveira ’89),
RB Leipzig – Spartak Moscova nu s-a disputat, echipa rusă fiind exclusă din competiţie.

Manşa secundă se va juca în data de 17 martie.

Citeşte şi: LPF a stabilit programul etapei a 2-a din play-off / play-out