11.4 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalChelsea şi Liverpool, calificate în sferturile de finală ale Cupei Angliei

Chelsea şi Liverpool, calificate în sferturile de finală ale Cupei Angliei

Chelsea Londra şi FC Liverpool, două dintre favoritele la câştigarea actualei ediţii a Cupei Angliei, s-au calificat în sferturile de finală, în urma meciurilor disputate miercuri seară.

Chelsea, grupare pusă în vânzare de proprietarul său rus, Roman Abramovici, pe fondul războiului din Ucraina, s-a impus la limită în deplasare, cu 3-2, în faţa formaţiei Luton Town, după ce gazdele au condus cu 2-1 la pauză. Golurile au fost marcate de Saul (’27), Timo Werner (’68) şi Romelu Lukaku (’78) pentru învingători, respectiv Reece Burke (‘2) şi Harry Cornick (’40).

FC Liverpool, cu un singur titular obişnuit în unsprezecele de start, a dispus cu 2-1 pe Anfield de formaţia Norwich City, „lanterna roşie“ din Premier League. Asta graţie dublei atacantului japonez Takumi Minamino (’27, ’39). Oaspeţii au redus din handicap cu un sfert de oră înainte de finalul jocului, prin Lukas Rupp, informează Agerpres.

Într-o altă partidă din optimile de finală disputată miercuri, Southampton a învins pe teren propriu, cu 3-1, formaţia West Ham United. Au marcat: Romain Perraud (’31), James Ward-Prowse (’69 – penalty) şi Armando Broja (’90+5) pentru învingători, respectiv Michail Antonio (’61).

Chelsea, Liverpool şi Southampton se alătură astfel echipelor Manchester City, Crystal Palace şi Middlesbrough, învingătoare în meciurile disputate marţi în Cupa Angliei.

ora 22.15: Everton – Boreham Wood (D5).

Ultimul meci din această fază a competiţiei, Nottingham Forest (D2) – Huddersfield (D2), va avea loc pe 7 martie.

Citeşte şi: Chelsea şi Liverpool, calificate în sferturile de finală ale Cupei Angliei